Poljaci zainteresirani za Petrokemiju

Bez autora
Oct 22 2013

Poljska kemijska grupa Azoty zainteresirana je za kupnju Petrokemije, hrvatskog proizvođača umjetnih gnojiva, objavili su poljski mediji pozivajući se na neslužbene informacije. Grupa Azoty, najveći proizvođač gnojiva u Poljskoj i drugi po veličini u Europi, želi povećati svoj tržišni udio i traži nove prilike za akvizicije, piše poljski list Rzeczpospolita. Također navode da je hrvatska Vlada već počela tražiti strateškog partnera za Petrokemiju. Glasnogovornik Azotyja Grzegorz Kulik nije želio komentirati pisanje poljskog dnevnika. Petrokemija je u većinskom vlasništvu države, koja drži 50,6 posto dionica. Ima oko 2300 zaposlenih i godišnje proizvede 1,2 milijuna tona gnojiva, navodi Rzeczpospolita. Ističe da godišnji promet hrvatske tvrtke iznosi 1,6 milijardi zlota (2,91 milijardu kuna), ali da je posljednjih godina uglavnom poslovala s gubitkom.

Poljaci zainteresirani za PetrokemijuPoljska kemijska grupa Azoty zainteresirana je za kupnju Petrokemije, hrvatskog proizvođača umjetnih gnojiva, objavili su poljski mediji pozivajući se na neslužbene informacije.

Grupa Azoty, najveći proizvođač gnojiva u Poljskoj i drugi po veličini u Europi, želi povećati svoj tržišni udio i traži nove prilike za akvizicije, piše poljski list Rzeczpospolita. Također navode da je hrvatska Vlada već počela tražiti strateškog partnera za Petrokemiju. Glasnogovornik Azotyja Grzegorz Kulik nije želio komentirati pisanje poljskog dnevnika.

Petrokemija je u većinskom vlasništvu države, koja drži 50,6 posto dionica. Ima oko 2300 zaposlenih i godišnje proizvede 1,2 milijuna tona gnojiva, navodi Rzeczpospolita. Ističe da godišnji promet hrvatske tvrtke iznosi 1,6 milijardi zlota (2,91 milijardu kuna), ali da je posljednjih godina uglavnom poslovala s gubitkom.

Vlada je potkraj srpnja ove godine dala suglasnost Agenciji za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) za sudjelovanje u dokapitalizaciji kutinske Petrokemije. Mjerodavna tijela zadužila je da pokrenu postupak odabira strateškog partnera za Petrokemiju, u kojoj bi država zadržala najmanje 25 posto plus jednu dionicu.

Prije desetak dana tvrtka je objavila da je u prvih osam mjeseci ove godine poslovala s gubitkom od 153 milijuna kuna te kako je moguće da gubitak na razini godine bude veći nego lani. Dodali su da Uprava poduzima niz aktivnosti kako bi ublažila negativne učinke takva stanja.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik